Gazetari qė u vra, shkruante pėr trafikun e drogės

Gazetari qė u vra, shkruante pėr trafikun e drogės

SHPËRNDARJE

16 Maj 2017 • 12:02 •

Gazetari meksikan Javier Valdez, i njohur për mbulimin e ngjarjeve që kanë të bëjnë me tregtinë e drogës, është qëlluar për vdekje.

Sulmuesit e paidentifikuar hapën zjarr ndaj tij të hënën në qytetin Culiacan në shtetin verilindor të Sinaloa, ku jetonte dhe punonte, raporton BBC.

Valdez, 50 vjeç, mori Çmimin e Lirisë Ndërkombëtare për Shtyp nga Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ) në vitin 2011 për punën e tij.

Ai është një nga disa gazetarë të cilët janë vrarë këtë vit në Meksikë.